Velké téma, které nyní rezonuje realitním trhem, je ÚSCHOVA.

Co se týče mě samotného, Já nejvíce využívám i pro mé vlastní obchody a stejně tak i mým klientům standardně nabízím advokátní úschovu, a to u advokátní kanceláře, se kterou spolupracuji už vice jak 15 let. A to z toho důvodu, že se mi zdá bezpečná, flexibilní a komfortní pro mě i pro mé klienty, kteří podepisují a vyřizují vše na jednom místě.

Zde je moje zkušenost s úschovou bankovní:
Při prodeji nemovitosti v hodnotě cca 8 mio mě požádala strana prodávajících o zajištění úschovy kupní ceny v BANCE. Strana prodávajících byly dvě dámy v letech 60+ a rozhodly se tak, pod tíhou nedávných mediálních kauz kolem advokátních úschov. Jejich právo. Respektuji.

Žádnou preferenci banky, dámy neměly, a tak jsem začal zjišťovat, jaké banky tuto službu nabízí. K mému překvapení jsem zjistil, že jich opravdu moc není. Většina bank totiž nabízí úschovu vázanou na sjednání hypotečního úvěru. Proto jsme šli cestou nejmenšího odporu. Kupující měli úvěr, a tak jsme vybrali banku, u které si tento úvěr brali. Prý že bude vše jednodušší a rychlejší. Pecka! 😊

Banka si vyžádala dopředu RS, KS, tak aby mohla, podle zadání vypracovat smlouvu o jistotním účtu. Vše jsme dodali – smlouva přišla téměř obratem, během 2 dnů. Ale co už tak skvělé nebylo, byl obsah této smlouvy, který naprosto ignoroval zadání z předchozích dokumentů! Smlouva byla jakým si formulářem, který jsme měli, ještě jako účastníci doplnit! Smlouvu jsme vrátili a požádali banku, aby se řídila zadáním uvedeným v Kupní smlouvě.

Smlouva opět přišla velmi rychle, už vyplněná a bez požadavků na další doplnění, ale opět chybně. Tentokrát zde chyběl jeden z účastníků, zprostředkovatel a celkem vtipné bylo i to, že smlouva obsahovala i početní chybu a banka by podle této smlouvy, vyplácela Prodávajícím více než na účet obdržela! 😊 no fakt! Nevymýšlím si.

Na potřetí jsme dostali správné smlouvy se všemi účastníky, správnými částkami a čísly účtů prodávajících, na které budou peníze po splnění podmínek převedeny. Happy end? Kde pak.

Smlouvy jsme v bance podepsali, dámy i já jsme si pečlivě zkontrolovaly čísla svých účtů. Odebrali jsme se k advokátovi, kde jsme podepsali zbylou dokumentaci, KS a ověřili smlouvy zástavní. Vše jsme zvládli v jeden den, skvělé. Nyní jsme mohli, Já i Kupující, složit na Jistotní účet vlastní zdroje. Tedy peníze, které nepůjdou z hypotečního úvěru.
Jaké bylo moje překvapení, když mi moje banka sděluje, že číslo, na které chci, poslat peníze je NEÚPLNÉ – tedy NEEXISTUJE!!?? ☹ Nejdříve jsem myslel, že jsem udělal chybu já, tak po třech pokusech a jednom zavolání do banky jsem zjistil, že chyba je někde jinde.

Ředitel pobočky nám oznámil, že chyba se stala u AI, které špatně vygenerovalo číslo účtu do smlouvy. AHA ⁉ Takže bude potřeba se sejít znovu se všemi a ke smlouvě udělat dodatky, ale také se znovu sejít u advokáta a dodatky udělat i ke Kupní smlouvě. SORRY! ☹

No myslím, že kdyby tuto chybu udělal advokát, jeho důvěrou jako institucí by to řádně otřáslo, a klienti včetně mě, by ho asi usmažili.
Já jsem v tomto případě požádal banku o formální vyjádření všem klientům a utřel si „orosené čelo“, dodatky byly do druhého dne a vše se podepsalo. Účet byl doplněn už správně a nyní už na něm jsou všechny peníze a čekají na výplatu prodávajícím. HAPPY END?

A víte, co je ještě dobré? Prostředky uložené na jistotním účtu v Bance jsou pojištěny! Jsou pojištěny do výše 100 000 resp. 200 000 EUR, takže jistota!

Mějte pěkný den 😊

MB REAL INVEST

Kontakt

Provozovatel webu je Martin Bedřich, IČ 66881846 se sídlem: Na Pankráci 1618/30, PSČ 14000. FO podnikající dle živnostenského rejstříku.

Zásady ochrany a zpracování osobních údajůZásady Cookies / AML

Telefon

+420 702 205 636

Email

martin.bedrich@mbrealinvest.cz

kanceláře

Na Pankráci 1618/30, Praha 4