Výběr realitního makléře může být klíčovým krokem při koupi nebo prodeji nemovitosti. Zde je mých pět základních rad a pravidel, jak vybrat toho správného realitního makléře:

1. Ověřte si profesní způsobilost a osobní brand:
• Ujistěte se, že realitní makléř splňuje veškeré potřebné požadavky proto, aby mohl vůbec jeho profesi vykonávat. Mimo jiné také to, zda je například pojištěn nebo zda má odborné zkoušky, které vyžaduje nový realitní zákon
• Porovnávejte s ostatními. Zeptejte se známých, rodiny a přátel na jejich zkušenosti s různými realitními makléři v oblasti.
• Osobní brand, značka každého makléře je tvořena odbornou znalostí, kvalitou a způsobem prezentace a také kvalitou a hodnotou jeho portfolia nemovitostí

2. Získejte informace o jeho referencích a zkušenostech:
• Zjistěte, jak dlouho makléř pracuje v oboru a kolik obchodů již zprostředkoval. Není důležité jen to, jak dlouho je makléř makléřem, ale také to, jaké je jeho portfolio nemovitostí a zda se mění.
• Podívejte se, jak prezentuje nemovitosti, které nabízí. Prohlédněte si jeho web a prezentaci nabízených nemovitostí. Zajímejte se. Kde a na jakých platformách jsou nemovitosti prezentovány. Zda součástí prezentace jsou i soc sítě.
• Přečtěte si reference, které o něm klienti říkají nebo píší. Reference a hodnocení klientů jsou prvotní informace, kterých bychom si měli všímat. U referencí by mělo být jméno toho, kdo je napsal.
• Mějte na paměti, že zkušenost v dané lokalitě může být klíčovým faktorem pro prodej Vaší nemovitosti. Protože dobrý makléř se znalostí místního trhu, má k dispozici informace, se kterými pracuje a využívá je pro prodej nemovitosti a také stanovení správné prodejní ceny.

3. Komunikace a osobní přístup:
• První dojem je důležitý, dejte na něj!
• První Schůzka s potenciálním makléřem vám dává představu o osobě makléře, jeho komunikačních schopnostech a osobním přístupu. Zajímejte se také o to, jak bude probíhat komunikace mezi Vámi a jakým způsobem vás bude informovat o průběhu obchodu.

4. Provize a smlouva:
• Každá spolupráce by měla být založena na základě písemné dohody, smlouvy. Chrání nejen makléře, ale především Vás jako klienta. Trvejte na takové smlouvě.
• Přečtěte si pečlivě smlouvu před jejím podpisem. Ujistěte se, že vám všechny podmínky jsou jasné a že s nimi souhlasíte. Pak podepište.
• Nový realitní zákon ukládá makléři, zprostředkovateli mnoho povinností, které musí při prodeji splnit. Ve smlouvě by měli být tyto povinnosti pojmenovány.
• Provize, odměna makléře by měla zahrnovat veškeré služby a poplatky spojené s prodejem nemovitosti. Žádné dodatečné poplatky by Vás neměly následně překvapit. Ptejte se na podmínky spolupráce.

5. Odborné dovednosti – specializace :
• Nikdo nejsme odborníkem na vše. I když si to někteří z nás myslí.
• Zjistěte si, jaké odborné dovednosti má váš makléř a na co se zaměřuje. V čem je dobrý. Například, pokud prodáváte komerční nemovitost, je vhodné, aby makléř měl ve svém portfoliu takové nemovitosti a měl je i v referencích. Tzn, že je prodal nebo pronajal.

Celkově platí, že výběr realitního makléře by měl být pečlivý proces. Není nic špatného na tom, ptát se na doporučení, prověřovat reference a porovnávat různé možnosti, než se rozhodnete, s kým spolupracovat. Jde o Váš majetek a Vaše peníze. A je to Vaše zodpovědnost a rozhodnutí..

Vybíráte realitního makléře? Podívejte se na mé stránky, seznamte se, kdo jsem a co o mě říkají moji klienti, podívejte se na mé reference a jak pracuji, vyberte si, co vše mohu pro Vás udělat ..a neváhejte zavolat😊

MB REAL INVEST

Kontakt

Provozovatel webu je Martin Bedřich, IČ 66881846 se sídlem: Na Pankráci 1618/30, PSČ 14000. FO podnikající dle živnostenského rejstříku.

Zásady ochrany a zpracování osobních údajůZásady Cookies / AML

Telefon

+420 702 205 636

Email

martin.bedrich@mbrealinvest.cz

kanceláře

Na Pankráci 1618/30, Praha 4